Bytové parfémy jsou oblíbeným prostředkem pro zpříjemnění atmosféry doma i v kanceláři. Každý z nás však vnímá vůni jinak a pokud sdílíme prostory i s jinými lidmi, je důležité vybrat parfém, který bude příjemně vonět všem, případně volit jemnější vůně.

Vnímání vůní, nebo naopak zápachů, výrazně ovlivňuje činnost lidského mozku. Doma ale i ve firemních prostorech se interiérové vůně používají pro zpříjemnění atmosféry, nálady, navození vzpomínek nebo zlepšení celkového pocitu z prostředí, ve kterém pobýváme.

Vybírejte vůně s rozmyslem

Stejně tak jako může příjemná vůně zlepšit vaší náladu, výběr nevhodného parfému může způsobit pravý opak. Správný parfém by měl být nenásilný, dlouhodobě příjemný a hlavně podáván ve správném množství.

Existuje mnoho faktorů, kterými bychom se měli při výběru bytového parfému řídit. Ať už používáte k šíření vůně difuzér, aroma lampu nebo katalytickou lampu, tím naprosto základním parametrem pro výběr správného parfému je roční období, a právě tomu se budeme věnovat v tomto článku.

Svěží jaro, poupátka a petrklíče

Jaro je příjemný čas, kdy se vše začíná probouzet k životu po zimních měsících a venku se šíří příjemné vůně kvetoucích stromů i rostlin. V jarních měsících se obecně doporučuje používat lehké svěží a decentní květinové vůně. Klasické jarní parfémy obsahují stopy pivoňky, fialek, lilie, levandule a dalších přírodních tónů. Na škodu určitě nebudou univerzální vůně s příměsí citrusových plodů, které lze při správné kombinaci používat v každém ročním období. Na jaře se naopak příliš nehodí používat silné kořeněné parfémy ani těžké dřevité parfémy.

Letní ovoce, dovolená a vzpomínky 

Horké letní dny jsou často náročné. Vyčerpávající jsou zejména v případě, že neležíte zrovna pod slunečníkem na pláži. Při vysokých teplotách však i tato činnost dokáže člověka pořádně unavit. Získat zpět energii na další slunný den vám může pomoci i příjemná letní vůně.

V létě je vhodné použít parfémy s minimálním obsahem koření a naopak výraznou složkou ovocných vůní, jako je meloun, třešeň nebo kokos. Tyto vůně však mohou být pro někoho příliš intenzivní a lze je pořídit například v kombinaci s letní zeleninou nebo bylinkami. Často se v letních vůních mohou vyskytovat příjemné tóny okurek, rajčat, máty nebo lesního ovoce. Některé speciální parfémy dokonce mohou připomínat vůni moře, horského vánku nebo exotických rájů.

Vůně táboráku, podzimní listí a teplé tóny

Podzim je podobně jako jaro, obdobím velké přeměny. Vše se zbarvuje do žluto červených tónů, stromy shazují listí a příroda se pomalu připravuje na zimní odpočinek. V podzimním období přichází na řadu těžší a sladké dřevité vůně, které mohou být i s nádechem orientu.

Nejčastěji používané podzimní vůně bývají s příměsí kardamonu, bergamotu, ale také jasmínu nebo vanilky. Podzim je samozřejmě také časem sklizní, a proto určitě není na škodu zvolit parfém se sladšími nádechy zrajícího ovoce. Tím může být například jablko, švestky, ostružiny, pomeranče nebo mandarinky.

Zimní spánek, sníh a mráz 

I když se v zimě může zdát, že všechny přírodní vůně jsou pryč, opak je pravdou. Zimní období je časem prožitků a vzpomínek. A právě ty vám mohou správné parfémy nadmíru zpříjemnit. Nedostatek slunce, krátký den i častý pobyt doma, způsobují u mnoha lidí horší náladu. Zvolením správných bytových vůní si ji můžete výrazně zlepšit.

Zima je od pradávna obdobím silných, kořeněných a orientálních vůní, zejména pak Vánoce. Časté bývají parfémy s nádechy kadidla, bergamotu, čokolády, medu, vanilky, pomerančů a další řady výrazných tónů nebo jejich kombinací. Základem vánočních vůní bývá skořice, vánočního ovoce nebo myrha.

Jak už bylo řečeno na začátku, vůně jsou lidmi vnímány velmi subjektivně. Co jednomu může vonět, druhý považuje za zápach, ale tato základní pravidla pro výběr vůní, by měla platit na většinu z nás.

V naší nabídce aroma olejů si určitě vyberete.

Zdroj: https://bydleni.instory.cz/